Bölüm 27. Sürümler Arası Geçiş İşlemleri

27.1. Kararlı Sürüm

Kararlı (Stable) Sürüm :Debian tarafından sürekli destek verilen ve tavsiye edilen sürümdür. Kritik öneme sahip sunucularda kesinlikle bu sürümün kullanılmalıdır. Bu sürümde yer alan paketler, uzun süre test edilip, dağıtım güvenliği ve kararlılığına zarar verip vermediği onaylanmışdır. Ayrıca bu sürümde yer alan paketlere ilişkin güvenlik desteği sürmekte, kararlı sürümde yer alan bir paketin olası güvenlik açığının tespit edilmesi durumunda hemen buna ilişkin bir yama veya paketin yeni versiyonu anons edilmektedir. Güvenlik güncellemeleri için /et/apt/sources.list dosyanızda;

deb http://security.debian.org stable/updates main contrib non-free

veya Türkiye yansısı olan

deb http://ftp.tr.debian.org/debian-security stable/updates main contrib non-free

Kaynağının yer alması yeterlidir. Sisteminizi daha kararlı ve güvenli tutmak için ara ara uygulayacağınız apt-get update ve ardından apt-get upgrade komutu sisteminizde yer alan paketlerin kararlı sürümde daha yeni bir versiyonu veya güvenlik sebebiyle yama edilmiş versiyonu varsa, bu paketleri bulup sisteminizi günceller.

27.2. Kararlı Sürüm İçin Kaynak Adresleri

deb http://ftp.tr.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb http://ftp.tr.debian.org/debian-non-US stable/non-US main contrib non-free

deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian-non-US stable/non-US main contrib non-free

deb http://security.debian.org stable/updates main contrib non-free

27.3. Test (Testing) Sürümü

Test Sürümü :Paketler, kararlı sürüme dahil edilmeden önce bu depoda test edilirler. Test sürümü, gelecekte kararlı sürümün yerini alacak olan Debian sürümüdür. Kararlı sürüme göre en büyük avantajı daha yeni sürüme sahip paketlerin bulundurmasıdır. Paketlerin kararlılığı ve güvenliği Debian tarafından garanti edilmez ve güvenlik desteği sunulmaz. Ancak çoğu zaman ev kullanıcıları (masaüstü) için tavsiye edilebilecek kararlılıkta olagelmiştir.

27.4. Test Sürümü İçin Kaynak Adresleri

deb http://ftp.tr.debian.org/debian testing main contrib non-free
deb http://ftp.tr.debian.org/debian-non-US testing/non-US main contrib non-free

deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian testing main contrib non-free
deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian-non-US testing/non-US main contrib non-free

[Not]Not

Test sürümünde, güvenlik ile ilgili bir destek garantisi yoktur. Bu konudaki en sağlıklı bilgiye, Debian Security Grubu tarafından Sıkça Sorulan Sorulara verilen yanıtdan ulaşabilirsiniz.

27.5. Kararsız (Unstable) Sürüm

Kararsız (Unstable) Sürüm :Paketler, Test sürümüne dahil edilmeden önce bu depoda test edilirler. Kararsız sürüm , gelecekte Test sürümünün yerini alacak olan Debian sürümüdür. Genel olarak Test sürümüne göre daha yeni sürüme sahip paketleri bulundurur. Paket kararlılıkları test sürümünee göre daha zayıfdırlar ve paketlerde sorun çıkma olasılığı test sürümüne göre daha yüksektir. Yine, paketlerin kararlılığı ve güvenliği Debian tarafından garanti edilmez ve güvenlik desteği sunulmaz. Ev kullanıcıları için tavsiye edilebilir bir sürümdür, fakat kullanıcıların test sürümüne göre daha fazla problem ile uğraşma ihtimalleri göz önünde tutulmalıdır.

27.6. Kararsız Sürüme Ait Kaynak Adresleri

deb http://ftp.tr.debian.org/debian unstable main contrib non-free
deb http://ftp.tr.debian.org/debian-non-US unstable/non-US main contrib non-free

deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian unstable main contrib non-free
deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian-non-US unstable/non-US main contrib non-free

27.7. Deneysel (Experimental) Sürüm

Deneysel Sürüm : Bazı kritik paketlerin, kararsız sürüme konulmadan önce test edilebilmesini sağlayan geçici depodur. Her paketin yeni versiyonu deneysel sürümde yer almayabilir. Özetle, deneysel depoyu, kararsız depodan bir önceki depo gibi düşünmek uygun olmaz. Sadece bazı paketlerin kararsız sürüme dahil edilmeden önce denendiği geçici deney deposu olarak ifade edilebilir.

[Not]Not

Debian paket yönetimi konusunda deneyimli iseniz Deneysel depodan paket yüklemek için /etc/apt/sources.list dosyanıza, aşağıdaki satırları ekleyebilirsiniz. Karışık sistem kurulması (Apt-pinning) konusundaki detaylı bilgiye Apt Nasıl Belgesi'nden ulaşabilirsiniz.

27.8. Deneysel Sürüm Kaynak Adresleri

deb http://ftp.tr.debian.org/debian experimental main contrib non-free
deb-src http://ftp.tr.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free

27.9. Kararlı Sürümden Test Sürümüne Geçiş

Öncelikle son kararınız mı? :) diye sormak istiyorum. Zira, kritik öneme sahip bir makine üzerinde bu işlemi yapmanız önerilmez. Test amaçlı bir makine kurmuş, veya ev/iş kullanıcısı iseniz, gönül rahatlığı ile geçişi deneyebilirsiniz. /etc/apt/sources.list dosyanızı test sürümü için verilen kaynak adreslerine göre düzenleyip;

apt-get update ve ardından apt-get upgrade komutunu işletiniz. Sisteminiz Internet hızınıza bağlı olarak test sürümüne terfi edilecektir.

27.10. Test Sürümünden Kararsız Sürüme Geçiş

/etc/apt/sources.list dosyanızı kararsız sürüm için verilen kaynak adreslerine göre düzenleyip;

apt-get update ve ardından apt-get upgrade komutunu işletiniz. Sisteminiz Internet hızınıza bağlı olarak kararsız sürüme terfi edilecektir.