Bölüm 17. CD Yazıcı Kullanımı

17.1. CD-RW'ın Sisteme Tanıtılması ve Komut Satırından ISO İmajlarının CD'ye Yazılması

2.4 veya daha önceki sürüme sahip çekirdeklerde CD-RW'ı kullanabilmek için ide-cd yerine, ide-scsi sürüsücünü yüklemek gereklidir.

2.4 serisi çekirdek için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekir.

Çekirdeğinizin ide-scsi ve sg (SCSI generic) desteği ile derlendiğine emin olun, yada bu modüllerin yüklenmesini sağlayın.

Sistemin açılışında CDRW'ın ide-cd yerine ide-scsi tarafından kullanılmasını ve SCSI sürücüsü olarak işlev görmesini sağlamak için (SCSI emülasyonu) kullandığımız önyükleyici yöneticisine ide-scsi parametresini de ilave etmemiz gerekecek. Hangi sürücü için bu işlemi yapacağımızı ise grep hd.: /var/log/kern.log şeklindeki bir komut ile ATAPI sürücümüzün hangi sürücü harfine tekabül ettiğini bulmamız gerekir. Daha sonra buradan edindiğimiz (hdX şeklindeki) bilgiyi önyükleyici yöneticimiz içerisinde kullanacağız.

Şayet önyükleyici yöneticisi olarak lilo kullanıyorsanız, /etc/lilo.conf dosyasında append="hdX=ide-scsi" (hdX = CDRW'ımızın bağlı olduğu sürücü olacak. hdc, hdd vb. gibi) benzeri bir tanımlama uygun olacaktır.

Önyükleyici yöneticisi olarak grub kullanıyosanız, /boot/grub/menu.lst içeriside açılış sağladığınız çekirdeğin parametrelerinin ye aldığı bölümde kernel ile başlayan satırdaki parametrelerin sonuna hdX=ide-scsi (hdX = CDRW'ımızın bağlı olduğu sürücü olacak. hdc, hdd vb. gibi) şeklinde ilave yapmamız gerekecek.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra makinemizi yeniden başlatıp cdrecord -scanbus komutu ile kullanılabilir SCSI aygıtımızı/aygıtlarımızı görebiliyor olmamız gerekir. Bu komutun sonucu aşağıdakine benzer olacaktır.

scsibus0:
    0,0,0 0) 'PLEXTOR ' 'CD-R PX-W4824A' '1.01' Removable CD-ROM
cdrecord -tao dev=0,0,0 myfile.iso

veya benzeri bir komut ile de ISO imajını CD'ye yazabilirsiniz. Daha detaylı bilgi icin cdrecord --help ve man cdrecord komutlarını işleterek bilgi edinebilirsiniz.

Şayet 2.6 serisi çekirdek kullanıyorsanız ide-scsi çalışmayacaktır. Bu durumda ide-cd sürücüsünü ve cdrecord yazılımının güncel versiyonunu kullanmanız gerekir. Cdrecord yazılımının güncel versiyonu ATAPI aygıtları ile konuşabilecek şekile getirilmiştir. Cdrecord programında dev=ATAPI:0,0,0 veya benzeri parametreyi kullanarak cd yazabilirsiniz. cdrecord -scanbus dev=ATA: şeklinde aygıtları bulabilir, cdrecord dev=0,0,0 driveropts=burnfree image.iso biçemine uygun komutla cdrecord ile konsoldan cd yazabilirsiniz.

Cdrecord ile DVD yazabilmek için dvd+rw-tools paketine ihtiyacınız olacak veya cdrecord programının DVD için yama uygulanmış halini kullanmanız gerekecek.

Daha fazla bilgi için /usr/share/doc/cdrecord/README.ATAPI.setup dosyasına göz atabilirsiniz.

17.2. CD Yazıcı İçin Masaüstü Uygulamaları

17.2.1. Xcdroast

Xcdroast yazılımının yer aldığı Debian depolarını ve sürümlerini xcdroast adresinden öğrenebilirsiniz. Kurulum için apt-get intall xcdroast

17.2.2. K3b

K3b yazılımının yer aldığı Debian depolarını ve sürümlerini k3b adresinden öğrenebilirsiniz. Kurulum için apt-get intall k3b

17.2.3. Eroaster

Eroaster yazılımının yer aldığı Debian depolarını ve sürümlerini eroaster adresinden öğrenebilirsiniz. Kurulum için apt-get intall eroaster

17.2.4. Mp3burn

Mp3 biçemindeki dosyaların müzik cd'si olarak yazılabilmesi sağlayan komut satırı aracı. X üzerinde çalıştırmak isterseniz, Xmp3burn, Kmp3burn, ve Gtkmp3burn yazılımlarına göz atınız.