Bölüm 3. Debian-installer ile Kuruluma Başlama

Önceki bölümde yer alan bilgilere göre uygun olan Debian imajını elde etmişsek kuruluma başlayabiliriz. Kurulum adımlarını anlatırken vmware üzerine yaptığım bir kurulumdan aldığım ekran görüntüleri ilede anlatımı zaman zaman desteklemeye çalışacağım. Kurulumu Temel Sistem Kurulumu ve Temel Sistem Yapılandırması olarak iki farklı kısımda tamamlayacağız. Daha sonrasında sistemimize nasıl konfor kazandıracağımız konularını ele alacağız.

3.1. Karşılama Ekranı

Kuruluma ilk başlarken karşılacağımız ekran aşağıdaki şekilde olacaktır.

Şekil 3.1.

3.2. Debian-installer Önyükleme Parametreleri

Karşılama ekranında bizden kuruluma başlamamız için bir işaret beklenmektedir. Burada mümkün olan önyükleme parametrelerinden uygun olanını kullanarak kurulumu başlatabiliriz. Gelen ekranda hiçbir parametre girmez direk olarak enter ile devam edersek kurulumu öntanımlı olan 2.4 serisi çekirdek ile yapacaktır. Mümkün olan diğer kurulum parametreleri şunlardır;

linux yazıp kurulumu başlatırsak yine öntanımlı çekirdek olan 2.4 serisi ile kurulum yapılacaktır. Bu yöntem ile kurulumu başlatmak ile hiçbir parametre kullanmaksızın kurulumu başlatmak arasında fark yoktur.

linux26 yazıp kurulumu başlatırsak bu defa 2.6 serisi çekirdek ile kurulum yapılacaktır.

Bu ekranda F1 tuşuna basarsak karşımıza yardım menüsü gelecek. Buradan kuruluma başlangıç ile ilgili gerekli yardımı alabiliriz

expert ile kurulumu başlatırsak kurulum öntanımlı gelen 2.4 serisi ile uzman modda başlatılacaktır.

expert26 ile kurulumu başlatırsak kurulum öntanımlı gelen 2.6 serisi ile uzman modda başlatılacaktır.

uzman mod da debconf önceliği düşük seviye olarak gelir. Bu da kurulum adımlarının biraz daha kişiselleştirilebileceği, öntanımlı seçenekler yerine, ilgili seçeneklerin biraz daha fazla ayrıntılarına inilebileceği bir yapı sunar. Bu modda karşınıza gelen soru ve kurulum basamakları fazlalaşır. Örneğin donanımla ilgili modüller sisteminize yüklenirken, donanımınız ile uyuşan modüller size liste halinde sunulur, dilediğiniz bir modülü listeden çıkarabilirsiniz. Modüller yüklenirken, modüllerin işleyişini farklı parametrelerle değiştirebilirsiniz gibi...

Uzman modu genelde Linux tecrübesi belli bir seviyeye ulaşmış kullanıcılar için uygundur. Yeni başlayan kullanıcılar için bu mod tavsiye edilmez.

Aşağıda uzman modda yapılan olan kurulumda ilk karşımıza gelen ekranlardan birini görüyorsunuz. Daha kurulumun başlangıçında size farklı seçenekler sunularak kurulumu buna göre yönlendirmeniz isteniyor.

Şekil 3.2.

Normal kurulumda debconf önceliği öntanımlı olarak yüksek seviyede gelir. Bu da orta ve düşük önceliğe sahip mesajların kullanıcıya sorulmadan varsayılan değeri ile geçilmesini sağlar.

linux debconf/priority=low şeklindeki kurulum parametresi ile de debconf önceliğini düşük seviyede tutarak uzman mod da kurulumun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekildeki parametre ile uzman mod aynı işleve sahiptir. Benzer şekilde linux debconf/priority=critical parametresi ile kurulumda sadece kritik mesajların onayının alınmasını sağlarsınız. linux debconf/priority=medium parametresi ilede orta seviye öncelik ayarlayıp kurulum düşük seviye ye göre daha fazla müdahale imkanı kazanmış olursunuz.

Debian-installer parametreleri ile ilgili daha geniş bilgiye http://d-i.alioth.debian.org/manual/en.i386/ch05s02.html adresinden ulaşabilirsiniz.